Proč to všechno vzniklo? O vlivu terroir na chuť, vůni a strukturu vína bylo už napsáno mnoho. A většina z toho je i pravdou. Ovšem, když už máte skvělé hrozny z optimálních půdních i podnebních podmínek, což jednoznačně pro Ryzlink vlašský jsou druhohorní bioklastické vápence vzniklé usazováním vápenatých schránek na dně moře na viničních tratích v CHKO Pálava, vzniká otázka, jak je ve sklepě nepokazit. I my jsme si tuto otázku položili a experimentálně zpracovali Ryzlink vlašský 2018 výběr z hroznů.... Celý popis

Koupit za 1 499 Kč

Popis

Proč to všechno vzniklo? O vlivu terroir na chuť, vůni a strukturu vína bylo už napsáno mnoho. A většina z toho je i pravdou. Ovšem, když už máte skvělé hrozny z optimálních půdních i podnebních podmínek, což jednoznačně pro Ryzlink vlašský jsou druhohorní bioklastické vápence vzniklé usazováním vápenatých schránek na dně moře na viničních tratích v CHKO Pálava, vzniká otázka, jak je ve sklepě nepokazit. I my jsme si tuto otázku položili a experimentálně zpracovali Ryzlink vlašský 2018 výběr z hroznů. Hrozny jsme sbírali ručně v jeden den a po vylisování zakvasili stejnou kvasinkou. Následně jsme rozdělili víno do třech různých druhů nádob.

První část kvasila v nerezové nádrži o objemu 2 000 l a následně zrála v nerez nádrži jeden rok.

Druhá část kvasila a následně zrála 12 měsíců ve speciálním betonovém vajíčku o obsahu 500 l.

Poslední část kvasila a zrála ve třech speciálních barrique dřevěných sudech určených pro bílá vína od firmy Seguin Moreau.

Tento experiment měl sloužit pro výrobní porovnání a následné rozhodnutí o tom, ve kterých nádobách bude v budoucnu zrát. Ovšem výsledek nás velmi překvapil. A to ze dvou pohledů. Vznikla totiž tři úplně jiná vína a navíc se nedokážeme rozhodnout, které z nich je nejlepší. V každém z nich najdete výraznou stopu technologie. Z nerezového tanku je čisté, oble nazrálé, s živou kyselinou a příjemnou stopu minerálů. Betonové vajíčko ještě zvýraznilo minerální strukturu a i kyselinka se zdá být živější a víno svěžejší a mladší. Sud naopak zjemnil kyselinu, víno je oblé a olejnatě zralé, s příjemnými a elegantními stopami koření.

Po 12 měsících sledování a pravidelného ochutnávání vína jsme se rozhodli vína odděleně nalahvovat. Tak vzniklo 600 exkluzivních trojbalení. Víno si můžete nyní porovnat a zjistit, která technologie výroby - sud, nerez nebo beton vám chutná nejvíce.

Před rokem vznikla nová řada TERROIR PÁLAVA, ve které najdete výhradně vína vyrobená z našich vinic na Pálavě. Znáte je?

Ryzlink vlašský se urodil na viniční trati Maliny- Bavory

Nadmořská výška: 265 m n. m.

Rozloha naší vinice: 2,1 ha

Pěstované odrůdy: Ryzlink vlašský, Sauvignon

Vápencové podloží a hlinito-jilovitá půda s vysokou výhřevností.

DOPRAVA ZDARMA - VYBERTE V KOŠÍKU DOPRAVA TRIO - POUZE PRO PLATBU KARTOU A PŘEVODEM.
Zobrazit více