Vinařství vzniklo v roce 2003 původně jako koníček majitele. Vycházelo z rodinných vinic a rozloze 15 hektarů, který byly postupně vysazovány v katastru obcí Tvrdonice a Týnce od r. 1994 a které obhospodařuje bratr majitele. Během let došlo k výsadbě dalších vinic až na současných 34 hektarů, jejichž průměrné stáří dosahuje 10 let. Výroba je zaměřena na vína predikátní ale i jakostní za pomoci nejmodernějších technologií – od práce ve vinici, přes šetrné zpracování hroznů, řízené kvašení až po plnění... Celý popis

Koupit za 167 Kč

Nabídky pro Vinařství Kosík Veltlínské Zelené 2020 0,75 l

Popis

Vinařství vzniklo v roce 2003 původně jako koníček majitele. Vycházelo z rodinných vinic a rozloze 15 hektarů, který byly postupně vysazovány v katastru obcí Tvrdonice a Týnce od r. 1994 a které obhospodařuje bratr majitele. Během let došlo k výsadbě dalších vinic až na současných 34 hektarů, jejichž průměrné stáří dosahuje 10 let. Výroba je zaměřena na vína predikátní ale i jakostní za pomoci nejmodernějších technologií – od práce ve vinici, přes šetrné zpracování hroznů, řízené kvašení až po plnění na moderní lahvovací lince. Vinařství posldních několik let zcela vyřadilo herbicidy ze svého repertoáru. Specialitou jsou PIWI odrůdy červené i bílé. Součástí vinařství je rodinný penzion se zaměřením na vinařskou turistiku, který nabízí nejen ubytování, ale i degustace vín, prohlídky vinic, a hlavně domácí kuchyni. Oenologem vinařství je majitel – MUDr.Pavel Kosík.

Víno zelenožluté barvy s vůní lipového květu a bezu, s příjemnou kyselinou a dlouhou dochutí.

 

Stará odrůda, asi Rakousko; S velkou pravděpodobností pochází z Rakouska, jak nasvědčuje kdysi užívaný název “Mouhartsrebe” podle vrchoviny Mangartsberg, Rakouský Grüner Veltliner se užívá až od roku 1855. Předtím se hlavně užívalo pojmenování Grüner Muskateller nebo Weißgipfler. I na Moravě bylo dříve užíváno názvu Bělošpičák nebo Muškatel.

Barva vína této odrůdy je světle zelená až zelenožlutá. Vůně vína je svěží, pronikavá. Chuť vína střední tělo, ovocné tóny, vyvážená, svěží s vyšším obsahem příjemných kyselin, lipový květ, jemně hořké mandle, pepř, u vyzrálých vín exotické ovoce.

Vína Veltlínského zeleného jsou vhodná pro denní stolování. Ředěna vodou jako vinný střik tiší žízeň. Veltlínské zelené lze kombinovat se širší škálou pokrmů. Mladá vína jsou vhodná ke studeným masům, vyzrálá k hovězímu a k neutrálním omáčkám.

Moravské zemské víno, suché
Zobrazit více